Szanowni Państwo!

W newsletterze miesiąc temu obserwowaliśmy, jak rozkłada się dobowe wykorzystanie przeglądarek. Dziś prezentuję Państwu drugą część tej analizy - ilustrującą popularność systemów operacyjnych w zależności od pory doby. Podobnie jak w poprzednim badaniu, podane liczby stanowią średnią arytmetyczną z kilku dni roboczych oraz uwzględniono w nim jedynie użytkowników łączących się z obszaru Polski.

 00:00 - 07:5908:00 - 15:5916:00 - 23:59
Windows 9848,31%50,04%50,40%
Windows XP21,81%16,37%23,09%
Windows ME9,73%8,64%12,43%
Windows 200011,39%13,53%9,01%
Windows 954,18%5,07%2,43%
Windows NT3,84%5,15%1,77%
Linux0,48%0,55%0,52%
Mac OS0,13%0,41%0,20%
Mac OS X0,09%0,18%0,11%


Windows 98 znajdziemy zarówno na komputerach biurowych, jak i domowych: najwięcej użytkowników tego systemu rejestrujemy w godzinach wieczornych i dziennych, mniej w nocnych.

Wykorzystanie Windows XP rozkłada się podobnie jak wykorzystanie IE 6.x: najwyższe jest wieczorem, wysokie pomiędzy północą a ósmą rano, znacznie niższe w godzinach roboczych. To świadczyć może nie tylko o gotowości polskich internautów do korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań, lecz niestety także o skali wykorzystania nielegalnego oprogramowania w naszym kraju... a także być może o niewielkim zainteresowaniu firm zakupem nowego software'u.

W przypadku systemów przeznaczonych specjalnie dla firm: Windows NT i 2000 różnice pomiędzy godzinami pracy a pozostałymi, zwłaszcza godzinami wieczornymi, są bardzo wyraźne: np. z Windows NT pomiędzy ósmą a szesnastą korzysta ponad 5% internautów, po godzinie 16:00 do północy - o 2/3 mniej.

Także najpopularniejsze systemy alternatywne wobec rodziny Microsoftu: Linux i Mac OS odnotowują najwięcej użytkowników w godzinach roboczych, co świadczy o ich wykorzystaniu w firmach.

Wyniki badania budzą pytanie o zależność między posiadanymi przez internautę systemem operacyjnym a przeglądarką. Skoro rozkład dobowego wykorzystania Windows XP i IE 6 jest tak zbieżny, czy wszyscy posiadacze tego systemu pozostali przy preinstalowanej przeglądarce? Zapraszam Państwa do serwisu Ranking.pl. Prezentujemy tam opracowanie, z którego dowiedzą się Państwo, jakich przeglądarek używają posiadacze poszczególnych systemów operacyjnych.

Analiza mówi nam m.in., że o ile rzeczywiście prawie wszyscy użytkownicy Windows XP są zarazem użytkownikami IE 6.x , to wśród osób korzystających z Windows 98 większość pozostała przy IE 5.x - w ciągu dwóch lat od pojawienia się wersji szóstej aktualizacji dokonało tylko 34% osób. Ponieważ w jednym z ostatnim newsletterów pisałam o niechęci internautów używających IE do aktualizowania posiadanej wersji przeglądarki, jako uzupełnienie analizy na Ranking.pl chciałam specjalnie dla Subskrybentów newslettera przedstawić rozkład systemów operacyjnych, z których korzystają osoby będące użytkownikami IE 6.x.

Dane potwierdzają, że pozycję lidera rankingu przeglądarek Internet Explorer 6.x zawdzięcza nie tyle świadomym wyborom internautów, co domyślnemu dołączaniu jej do Windows XP. Połowa użytkowników IE 6.x pracuje na komputerach z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu, podczas gdy na komputerach z Windows 98 znacznie mniej - niecała 1/3.

Ostatnie zdanie newslettera to wiadomość "z ostatniej chwili", która być może zainteresuje tych z Państwa, którzy pomyśleli właśnie o zmianie przeglądarki? Od wczoraj możemy pobierać polska wersje Opery 7.03. Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. w serwisie Web Express.

Z pozdrowieniami,
Monika Niemirowska
Global eMarketing SA
http://www.gem.pl




Prezentowane dane dotyczą internautów odwiedzających polskie witryny. Podajemy oddzielne statystyki dotyczące użytkowników łączących się z obszaru Polski i z zagranicy oraz wspólne dla wszystkich użytkowników. Dane zostały obliczone przez system GeMius: http://www.gemius.pl.

 
Aktualne oraz archiwalne informacje dostępne są również na stronie http://www.ranking.pl. W przypadku pytań, uwag, propozycji prosimy o kontakt przez e-mail: kontakt@ranking.pl - chętnie służymy wyjaśnieniami.

Zapraszam do zapoznania się z danymi z ostatniego tygodnia (18.III.2003 - 24.III.2003).
W tej edycji rankingu znajdują się następujące zestawienia:
  1. Systemy operacyjne
  2. Przeglądarki
  3. Rozdzielczości monitorów
  4. Głębia kolorów
  5. Województwa, z których łączą się internauci
  6. Państwa, z których łączą się internauci
  7. Wyszukiwarki-domeny
  8. Wyszukiwarki-silniki
  9. Katalogi
  10. Cookies
W nawiasie podana jest zmiana w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
 
Systemy operacyjne


  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  Windows 98
48.8%  (-0.3%)
27.2%  (-0.2%)
44.1%  (-0.3%)
2  Windows XP
21.5%  (+0.3%)
34.9%  (-0.2%)
24.2%  (+0.2%)
3  Windows 2000
11.5%  (+0.1%)
18.4%  (+0.4%)
13.2%  (+0.2%)
4  Windows ME
9.4%  (-0.2%)
9.3%  (-0.3%)
9.4%  (-0.1%)
5  Windows NT
3.5%   
5.1%  (+0.2%)
4.0%  (+0.1%)
6  Windows 95
3.8%   
2.2%   
3.5%   
7  Linux
0.9%   
0.6%   
0.9%  (+0.1%)
8  MacOS
0.3%   
1.1%   
0.4%  (-0.1%)
9  MacOS X
0.2%   
1.0%   
0.3%   
  próba: internautów  4 287 272  1 108 254  5 518 351 

 
Przeglądarki


  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  MSIE 6.x
45.8%  (+0.6%)
59.8%  (+0.3%)
48.7%  (+0.5%)
2  MSIE 5.x
46.9%  (-0.6%)
34.1%  (-0.1%)
44.3%  (-0.5%)
3  MSIE 4.x
3.2%   
0.9%   
2.7%   
4  Mozilla 1.x
1.0%  (+0.1%)
0.8%   
0.9%   
5  Netscape 4.x
0.8%   
1.6%  (-0.1%)
0.9%  (-0.1%)
6  Opera 6.x
0.8%   
0.6%   
0.8%   
7  Opera 7.x
0.6%   
0.6%   
0.6%   
8  Netscape 7.x
0.4%   
1.1%  (-0.1%)
0.5%   
9  MSIE 3.x
0.2%   
0.0%   
0.2%   
10  Netscape 6.x
0.1%   
0.3%   
0.1%   
11  Konqueror 3.x
0.1%   
0.0%   
0.1%   
12  Mozilla 0.x
0.1%   
0.1%   
0.1%   
  próba: internautów  4 283 488  1 106 917  5 513 149 

 
Rozdzielczości


  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  1024x768
48.9%  (+0.3%)
54.3%  (+0.2%)
50.1%  (+0.3%)
2  800x600
46.3%  (-0.3%)
36.3%  (-0.1%)
44.2%  (-0.3%)
3  1280x1024
3.0%  (+0.1%)
6.8%   
3.8%  (+0.1%)
4  640x480
1.5%   
1.6%   
1.5%   
5  1600x1200
0.3%  (+0.1%)
1.0%   
0.4%   
6  Niestandardowe
0.0%   
0.1%   
0.0%   
  próba: internautów  4 201 738  1 069 049  5 389 606 

 
Głębia kolorów


  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  32 bity
47.0%  (+0.3%)
52.3%  (-0.1%)
47.9%  (+0.2%)
2  16 bitów
42.2%  (-0.3%)
36.4%   
41.2%  (-0.2%)
3  24 bity
8.1%   
9.0%  (+0.1%)
8.4%  (+0.1%)
4  8 bitów
2.3%   
2.1%   
2.3%  (+0.1%)
5  mono
0.3%   
0.1%   
0.3%   
6  4 bity
0.1%   
0.0%   
0.1%   
  próba: internautów  4 196 960  1 067 378  5 383 065 

 
Województwa


  Internauci
z Polski
1  mazowieckie
18.8%  (+0.1%)
2  śląskie
12.0%   
3  dolnośląskie
10.5%   
4  wielkopolskie
9.1%   
5  małopolskie
8.5%  (+0.1%)
6  pomorskie
6.5%   
7  łódzkie
5.4%   
8  podkarpackie
5.1%   
9  kujawsko-pomorskie
4.3%   
10  lubelskie
4.0%   
11  zachodniopomorskie
3.9%  (-0.1%)
12  podlaskie
3.2%   
13  warmińsko-mazurskie
2.7%   
14  lubuskie
2.3%   
15  opolskie
2.0%   
16  świętokrzyskie
1.6%  (-0.1%)
  próba: internautów  3 091 046 

 
Państwa


  Internauci
z zagranicy
1  Stany Zjednoczone
34.0%  (-0.1%)
2  Niemcy
13.3%  (-0.3%)
3  Wielka Brytania
7.3%  (-0.1%)
4  Kanada
6.1%   
5  Francja
4.0%  (+0.1%)
6  Włochy
3.0%   
7  Holandia
3.0%  (-0.2%)
8  Hiszpania
2.6%   
9  Szwecja
2.4%   
10  Belgia
1.7%  (-0.1%)
11  Austria
1.5%   
12  Czechy
1.4%  (+0.1%)
13  Australia
1.4%   
14  Dania
1.2%  (+0.1%)
15  Finlandia
1.2%  (+0.1%)
  próba: internautów  1 110 196 

 
Wyszukiwarki-domeny

  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  google.com
33.6%   
51.4%  (-0.6%)
35.7%  (-0.4%)
2  onet.pl
31.1%  (-0.2%)
16.7%  (+0.3%)
29.0%  (+0.1%)
3  wp.pl
26.3%  (-0.7%)
10.2%  (+0.8%)
24.3%  (-0.5%)
4  msn.com
1.9%  (+0.2%)
5.9%  (-0.8%)
2.4%  (-0.1%)
5  interia.pl
2.5%  (+0.3%)
1.3%  (-0.8%)
2.3%  (+0.3%)
6  szukacz.pl
2.2%   
0.7%  (-0.2%)
2.0%   
7  yahoo.com
0.5%  (+0.1%)
8.6%  (+0.7%)
1.8%  (+0.2%)
8  netsprint.pl
0.7%   
0.6%  (+0.4%)
0.7%  (+0.1%)
9  altavista.com
0.4%  (+0.1%)
1.4%  (-0.1%)
0.5%   
10  alltheweb.com
0.1%   
0.4%  (+0.2%)
0.2%  (+0.1%)
11  gazeta.pl
0.2%  (+0.1%)
0.2%   
0.2%  (+0.1%)
12  hoga.pl
0.3%  (+0.2%)
0.1%   
0.2%  (+0.1%)
13  emulti.pl
0.2%   
0.1%   
0.2%   
14  mamma.com
0.0%   
0.1%  (+0.1%)
0.1%  (+0.1%)
15  aol.com
0.0%   
0.6%  (+0.4%)
0.1%  (+0.1%)
16  lycos.com
0.0%   
0.6%   
0.1%   
17  netscape.com
0.0%   
0.4%  (-0.1%)
0.1%   

 
Wyszukiwarki-silniki

  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  Google
35.4%  (-0.1%)
52.3%  (-0.9%)
37.4%  (-0.5%)
2  Inktomi
30.7%  (+0.1%)
16.8%  (+0.1%)
28.7%  (+0.4%)
3  NetSprint
27.6%  (-0.4%)
11.4%  (+1.1%)
25.5%  (-0.3%)
4  MSN
1.9%  (+0.1%)
5.9%  (-0.9%)
2.5%   
5  Szukacz
2.3%   
0.7%  (-0.2%)
2.1%  (+0.1%)
6  Yahoo
0.5%  (+0.1%)
8.5%  (+0.6%)
1.8%  (+0.2%)
7  Altavista
1.4%  (+0.1%)
1.8%  (-0.2%)
1.4%   
8  Fast
0.1%   
1.1%  (+0.1%)
0.3%  (+0.1%)
9  AOL
0.0%   
0.6%  (+0.4%)
0.1%  (+0.1%)
10  Mamma
0.0%   
0.1%  (+0.1%)
0.1%  (+0.1%)
11  Netscape
0.0%   
0.4%  (-0.1%)
0.1%   

 
Katalogi

  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  katalog.onet.pl
42.1%  (+1.9%)
32.2%  (+2.8%)
41.1%  (+1.5%)
2  katalog.wp.pl
22.3%  (-2.6%)
18.9%  (+0.3%)
21.9%  (-2.4%)
3  interia.pl
18.1%  (+0.5%)
13.0%  (-2.4%)
18.2%  (+0.5%)
4  gazeta.pl
7.3%  (-0.6%)
16.9%  (-1.5%)
7.5%  (-0.7%)
5  katalog.hoga.pl
4.0%  (+0.1%)
5.9%  (+2.5%)
4.0%  (+0.3%)
6  directory.google.com
2.7%  (+0.3%)
7.0%  (-1.3%)
3.3%  (+0.6%)
7  dmoz.org
1.6%  (-0.1%)
3.4%  (-0.1%)
1.9%  (-0.1%)
8  katalog.wow.pl
1.7%  (+0.3%)
1.8%  (-0.1%)
1.7%  (+0.3%)
9  dir.yahoo.com
0.0%   
1.0%   
0.3%  (+0.1%)
10  katalog.gery.pl
0.2%   
0.1%  (-0.1%)
0.2%   

 
Cookies


Zestawienie określa procent odsłon, dokonywanych przez użytkowników akceptujących bądź odrzucających cookies.

  Internauci
z Polski
Internauci
z zagranicy
Wszyscy
internauci
1  akceptacja cookies
99.0%   
98.3%   
99.0%   
2  odrzucenie cookies
1.0%   
1.7%   
1.0%   
 
 

Wykorzystanie powyższych materiałów w jakikolwiek sposób bez podania źródła: nazwy firmy oraz odnośnika do serwisu ranking.pl jest zabronione.

Definicje:
Odsłona - zdarzenie polegające na obejrzeniu strony; wywołanie strony.

Użytkownik - odwiedzający witrynę internauta, rozpoznawany na podstawie nadanego przeglądarce cookie.
Więcej >>

Szczegółowe informacje o sposobie obliczania rankingów dostępne są w serwisie ranking.pl